Ranking rowerów crossowych 2019
- Kellys Cliff 70 2018
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
- Merida Crossway 20 V 2018
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
- Romet Orkan 4 M 2019
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
- Unibike Flash Man 2019
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
- Wheeler Cross 6.1 Man 2018
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
Ranking rowerów trekkingowych 2019
- Romet Gazela 4 2019
- opony: 28″
- ilość biegów: 27
- Sprawdź aktualną cenę
- Romet Wagant 5 2019
- opony: 28″
- ilość biegów: 27
- Sprawdź aktualną cenę
- Merida Freeway 9200 2019
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
- Saveno Lester GTS Grey 2017
- opony: 28″
- ilość biegów: 18
- Sprawdź aktualną cenę
- Kellys Carter 30 2017
- opony: 28″
- ilość biegów: 24
- Sprawdź aktualną cenę
Ranking rowerów górskich 2019
Jazda na rowerze to ogromna przyjemność, a także zbawienne skutki dla zdrowia, kondycji. Jednak, aby rower dostarczał dużo radości, należy wybrać odpowiedni model. Model, który sprawdzi się w najróżniejszych warunkach. Wiadomo, do jazdy wyczynowej, podjazdów i zjazdów, idealnie pasować będzie rower górski. Dla niedzielnych rowerzystów najlepszym wyborem może być rower trekkingowy lub rower crossowy.
Jak wybrać idealny rower dla siebie? Co powinny posiadać najlepsze rowery górskie? Czym cechować się będzie dobry rower trekkingowy, a czym crossowy?
Rowery trekkingowe, rowery górskie i rowery crossowe – najważniejsze różnice
Podział rowerów jest w zasadzie banalnie prosty. Poznanie najważniejszych elementów, przeznaczeń nie wymaga pisania przydługich elaboratów. Jakie zasadnicze różnice występują pomiędzy rowerami górskimi, crossowymi i trekkingowymi?
Tak zwany rower góral jest idealny do jazdy po każdym terenie, nawet tym najtrudniejszym. Wynika to z wyjątkowej konstrukcji. Mianowicie górski rower ma na swoim wyposażeniu szerokie opony, wzmacnianą ramę, wytrzymałe amortyzatory. Całość konstrukcyjna pozwala pokonywać najtrudniejsze zjazdy, czy też ścieżki, drogi, które nie są utwardzone, a przejazd zwykłym rowerem, sprawiałby wiele problemów.
Rowery crossowe uznaje się za konstrukcje, które są niejako połączeniem rowerów szosowych i górskich. Oczywiście na rowerze crossowym nie zdziałamy w trudnym terenie, tyle, co z górskim rowerem. Po prostu dobrze sprawdzają się w trakcie podróży po utwardzonych drogach, jak i nie ma większych problemów, by skorzystać z nich w ramach wycieczki poza miasto. Na ich wyposażeniu można znaleźć choćby grube opony, które jednak są rozmiarowo nadal mniejsze od tych w rowerach górskich.
Trekkingowy rower to idealna konstrukcja do przemieszczania się po mieście. Naturalnie trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepsze rowery trekkingowe nie nadają się kompletnie do jazdy po górskich czy leśnych terenach.
Rower górski MTB – jak wybrać właściwie
Udając się do sklepu rowerowego, chcąc nabyć dobry rower górski, trzeba zwrócić uwagę na pewne elementy. Rozpiętość cenowa, różnice konstrukcyjne najróżniejszych modeli są naprawdę ogromne. Dlatego przed podjęciem decyzji, trzeba wiedzieć dokładnie, jak często będzie się korzystało z roweru. Czy w planach są przejazdy po naprawdę trudnych technicznie trasach? Czy może jednak górski rower będzie służył do rekreacji i weekendowych wypadów za miasto? Co więc ma znaczenie?
Z jakich materiałów została przygotowana rama. Ramy rowerowe mogą być stalowe, aluminiowe lub z karbonu. Najlepiej, aby rama w rowerze górskim była z karbonu, jednak materiał ten jest dość drogi, co wpływa na cenę końcową. Zazwyczaj do wyboru są rowery górskie z ramami aluminiowymi lub stalowymi. Pamiętać należy tutaj również o wadze ramy. Szukać warto jak najlżejszych rowerów górskich, a właśnie waga ramy ma tutaj spore znaczenie.
Jakie koła, jakie opony są idealne do rowerów górskich? Przeglądając oferty sklepów rowerowych, można natknąć się na oznaczenia przy nazwie roweru takie jak 29 czy 26. Standardowe oznakowanie kół, im wyższe, tym lepsze. Rowery górskie powinny posiadać koła w dużym rozmiarze, bo pozwala to na komfortową jazdę w trudniejszych warunkach. Dodatkowo opony w rowerze górskim muszą być grube. To wpływa na amortyzację w trakcie jazdy oraz jest dodatkowym zabezpieczeniem, w trakcie jazdy w trudnych warunkach terenowych.
Jaki rower crossowy? Jak wybierać najlepiej?
Nie szukając wysokich dawek adrenaliny podczas jazdy na rowerze, dobrze jest sięgnąć po rower crossowy. Będzie ona znakomity dla każdego, kto planuje weekendowe wyjazdy poza miasto, poruszając się przy tym po w miarę stabilnym podłożu. Oczywiście rower crossowy sprawdzi się także w mieście. Przy jego zakupie, należy zwrócić baczną uwagę na rodzaj opon. Dobry rower crossowy musi posiadać opony gładkie, a bieżniki znajdować się będą jedynie na bokach. Warto pamiętać także o wadze, mianowicie powinien być jak najlżejszy.
Jaki rower trekkingowy? Dla kogo i co powinien posiadać?
Osoby, dla których rower jest narzędziem do dłuższych wycieczek rowerowych, powinny postawić na najlepsze rowery trekkingowe. Kluczowe będzie zwrócenie uwagi na rodzaj ramy, która powinna być lekka. Im cięższa, tym trudniejsza jazda, niższy komfort dla rowerzysty. Pamiętać trzeba również, że rower trekkingowy zostanie dodatkowo obciążony choćby sakwami. Dlatego każdy gram jest tutaj na wagę złota. Przy trekkingowych rowerach standardowo mówimy o kołach, których rozmiar wynosi 28. Będą one idealne, aby bez przeszkód pokonywać kolejne kilometry po nieutwardzonym podłożu.
Osprzęt rowerowy, decydujący o komforcie i bezpieczeństwie
Szukając właściwego dla siebie roweru, niezależnie czy będzie to góral, cross czy trekkingowy, dokładnie sprawdza się rodzaj osprzętu. Naturalnie im lepsze amortyzatory czy hamulce, tym cena będzie wyższa.
Amortyzacja w rowerach jest jednym z najważniejszych elementów, wpływając na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W trakcie wyboru rowerów zwraca się uwagę na tzw. skok amortyzatora. Rowery górskie, co naturalne, potrzebują amortyzacji najlepszej z możliwych. Dlatego dobrze, kiedy tzw. skok będzie wahał się w granicach 100 milimetrów. Pozostałe mogą posiadać amortyzatory o niższym skoku amortyzatora. Przyjmuje się, że dobrej jakości amortyzacja w rowerach crossowych i trekkingowych będzie miała około 60 milimetrów skoku.
Jakie hamulce warto mieć w rowerze? Na pewno do jazdy „agresywnej”, w trudnym terenie, hamulce muszą być najlepsze z możliwych. Dobrze więc aby rowery górskie, którymi będzie pokonywało się trudne tereny górskie, leśne, posiadały hamulce tarczowe. Rowery crossowe, trekkingowe mogą mieć standardowe hamulce tzw. V-break. Sprawdzą się w warunkach miejskich czy w trakcie podróży po łagodnym podłoży poza miastem. To rozwiązanie, które zagwarantuje bezpieczeństwo osobom jeżdżącym w sposób spokojny.
Dopasowanie rozmiaru roweru do indywidualnych potrzeb
Każdy rower, niezależnie czy to cross, trekkingowy czy też góral, powinien być zawsze indywidualnie dopasowany. Mowa o dopasowaniu pod względem płci, wzrostu oraz wagi. Jak idealnie wybrać odpowiedni rower dla siebie? Po pierwsze, większość producentów stosuje tzw. rozmiarówkę, według której można sprawdzić, czy dany model roweru pasuje, będzie dobrze dopasowany. Po drugie, należy przeprowadzić test, który jest szybki i prostu. Wsiadamy na rower, jedną z pięt układamy na pedale. Następnie należy prawidłowo ustawić siodełko tak, aby noga, którą dotykamy pedała, była wyprostowana.
Ile wydać na rower? Czy marka ma znaczenie?
Można wydać na rower 1500 zł, można i 15000 zł. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego się oczekuje. Prosty rower, bez szałowego wyposażenia nie będzie kosztował dużo, ale sprawdzi się w przypadku osób, które nie będą często z niego korzystały. Ktoś szukający rowerów górskich, które pozwolą szaleć w trudnym terenie, musi zainwestować sporo grosza. Rower powinien być wytrzymały, mieć najwyższej jakości elementy konstrukcyjne. Na pewno warto kupować rowery producentów, którzy słyną z dobrych i solidnych konstrukcji. Rower górski Giant, rower Cube Cross czy tradycyjny rower trekkingowy Romet, to tylko część z firm, produktów, które są gwarancją najlepszej jakości wykonania. Warto wspomnieć w tym miejscu również inne marki jak choćby rower crossowy Kellys czy też rowery górskie Scott. Grunt to nie oszczędzać na rowerze, w końcu mowa o komforcie podróżowania i bezpieczeństwie.