Lornetki II wojny światowej

II wojna światowa to największy konflikt w dziejach ludzkości. Walczono na różnych kontynentach, walczono z użyciem najróżniejszej broni, często stosowano na polach walki całkowicie nową broń. Ale to nie tylko karabiny, to nie tylko nowoczesne pojazdy mechaniczne, to również zastosowanie różnego typu ekwipunku bez których trudno wyobrazić sobie skuteczność działań. Takim ekwipunkiem jest między innymi lornetka. Obserwacja działań frontowych, prowadzenie działań wywiadowczych, to jedne z wielu funkcji tego urządzenia. W jaki dokładnie sprzęt były wyposażone największe armie biorące udział w II wojnie światowej?

Niemiecka armia

Niemiecka armia użytkowała różnego rodzaju lornetki, w zależności od celu działania. Wśród tych wszystkich warto wymienić te najbardziej istotne, najbardziej znane. Lornetki niemieckie pochodziły Carl Zeiss, to marka dominująca na wyposażeniu niemieckiej armii.

Zeiss 12×60 to standardowa lornetka, dla wyższych stopniem w niemieckiej armii. Była niezwykle wydajna jak na swoje parametry, do tego lekka. Kolejny typ lornetki to ten z przeznaczeniem dla obsługi U-Boat. Zeiss 7×50 i wersja rozszerzona UDF 7×50. Ta lornetka cechowała się możliwości szybkiego niwelowania wilgoci. Sprzęt o dobrych parametrach wytrzymałości ale równocześnie ważąca około 1,8 kg. Wersja rozszerzona czyli UDF ważyła aż 5 kg, natomiast gwarantowała wytrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody (co nie było takie pewne przy innych typach lornetek).

Wielka Brytania

Na początku konfliktu wojennego brytyjscy żołnierze mogli dowolnie dobierać sobie ekwipunek w postaci lornetki. Nie miało znaczenia gdzie została wyprodukowana, ważne że prawidłowo działała, że właściciel był z niej zadowolony. Najdziwniejszym działaniem było oddanie do sprzedaży lornetek po I wojnie światowej, co doprowadziło do tego, że na początku II wojny światowej rozpoczęto zbiórkę wcześniej sprzedanego sprzętu. To pokazywało jakiego rodzaju lornetkami dysponowała armia brytyjska. I oczywiście, jak już wspomniano na początku tego akapitu, armia brytyjska posiadała najróżniejsze lornetki, do wyboru do koloru. Oczywiście jak wskazywało wyposażenie, wiodącymi lornetkami było choćby te przygotowane przez Francuzów.

Armia francuska

Francuzi byli potentatami światowymi jeżeli mowa o optyce, a co za tym idzie, również kiedy mowa o produkcji lornetek. To oczywiście nie tylko wielkość produkcji ale również wiele innowacyjnych rozwiązań. Huet Paris czyli wiodąca marka jeżeli mowa o lornetkach z okresu II wojny światowej. Jednym z ciekawszych modeli był Huet Paris 8,50, przygotowany w 1937 roku dla Marynarki Wojennej. Z uwagi na przeznaczenie stawiano na wysoką jakość wodoszczelności, stawiano na prawidłowe i mocne uszczelnienie, tak aby nie powodowały zawilgocenia, by były przez lata wytrzymałe. Marynarka francuska ceniła sobie właśnie ten model, mimo wagi ponad 6 kg.

Japonia

Ciekawie prezentowały się japońskie lornetki wykorzystywane w trakcie II wojny światowej. Oprócz odpowiedniej jakości optyki, doskonałej ostrości konstruktorzy japońskich lornetek przykładali wagę do takich aspektów jak wygoda i komfort użytkowania. Wszystko w jednym celu – mianowicie lornetki używane mogły być używane przez długi czas dlatego nie mogły męczyć. Dłuższa możliwość prowadzonej obserwacji była możliwa bez żadnego dyskomfortu.

Spread the love